JANDARMA SUBAY-ASTSUBAY NASIL OLUNUR? EĞİTİM SÜRELERİ? MAAŞI? ÇALIŞMA ALANI?

JANDARMA SUBAY-ASTSUBAY NASIL OLUNUR? EĞİTİM SÜRELERİ? MAAŞI? ÇALIŞMA ALANI?

Jandarma Subayı Nasıl Olunur?
Jandarma Subayı olabilmek için önünüze 2 seçenek çıkmaktadır.
1.si Lise Mezunu olup TYT puanıyla Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ne gidip 4 yıl eğitim aldıktan sonra buradan Teğmen rütbesiyle mezun olup göreve başlayabilirsiniz.
2.si Lisans Mezunu olup KPSS-ALES’e puanınızla Jandarma Subay alımlarını takip edip bu alımlara başvurup,belirli fiziki ve sözlü mülakatları geçtikten sonra,2 yıl eğitim alıp teğmen rütbesiyle göreve başlayabilirsiniz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?Jandarma astsubay olabilmek için önümüze 2 seçenek çıkmaktadır.
1.si Lise Mezunu olup TYT puanıyla Jandarma Astsubay Eğitim Merkezi’ne gidip buradan astsubay olarak mezun olup göreve başlabilirler.
2. olarak Önlisans Mezunu veya Lisans Mezunu olarak KPSS puanınızla gidip Jandarma Astsubay Eğitim Merkezi’ne gidip burada 1 yıl eğitim aldıktan sonra astsubay olarak mezun olup göreve başlayabilirsiniz.

Jandarma Subay-Astsubay Ne İş Yapar?

Jandarma klasik olarak bilinen Kır Polisleridir.Jandarmalarında Polisler gibi kendi içlerinde birimleri vardır.Jandarmalar;Asayiş,Terörle Mücadele,Sahil Güvenlik,Ceza İnfaz Kurumları’na destek,Kriminal,Jandarma Atlı Birlikleri,Alo Jandarma gibi daha birçok birimi ve çalışma alanı vardır.Görev yapacağı kuruma göre çalışma sistemi değişmektedir.Doğu görevi de zorunludur.

Rütbeleri?

Astsubayların en düşük rütbesi astsubay çavuşu en büyük rütbesi ise astsubay kıdemli başçavuşudur.
Bir astsubayın emri altında
Uzman çavuş ve Uzman onbaşı bulunmaktadır.
Bir Subayın emri altında ise
Kendinden düşük rütbeli subaylar
Astsubaylar
uzman çavuşlar ve Uzman onbaşı  bulunmaktadır.
Subayların en düşük rütbesi Teğmendir,En Büyük Rütbesi İse Orgeneral’dir(Jandarma Genel Komutanı).Yani şuanki Jandarma Genel Komutanımız’da teğmenlikten binbaşıya albaylıktan tuğgeneralliğe
bütün rütbeleri bir bir atlayıp bu unvanı almıştır.

Her kademe kendi komutanının dediklerini yapmak zorundadır.

Subay-Astsubay ne kadar maaş alır?Subay ve Astsubayların maaşı okulda öğrenciyken 5 binle başlar.Göreve başlayan bir astsubay bulunduğu konuma yere göre değişmekte olup
5500-7000 arasında almaktadır.
Göreve yeni başlayan bir subay ise bulunduğu yere ve konuma göre değişmekte olup 6000’den başlayıp rütbe atladıkça maaşı da artarak devam ederek Albay olduğunda
12 bin ve yukarısında paralar almaktadır.
Subay ve astsubaylar eğer operasyonlara giderse,Sınırdışı operasyonlara giderse,yurtdışı eğitimlere giderse bunlardan güzel ücretler almaktadır.
Emekli olduklarında yüksek bir tazminat alıp emekli maaşlarında da büyük düşüşler olmamaktadır.
Bu mesleğe gitmeyi düşünüyorsanız;Maddi yönden cezbedici meslektir fakat bunların yanında 2 kere belki de duruma göre daha fazla doğu görevleri vardır.
Bir üst komutanınızla takışırsanız sizi istediği yere sürebilir.Ve her zaman riskli operasyonlarda olma ihtimalinizi ve vatan için canınızı vermeniz gerekiyorsa
gözünüzü kırpmadan canınızı vermelisiniz.
Ömer Halisdemir de bir astsubaydı ve gelen emiri uygulayacağında şehit olacağını bile bile vatan için gözünü kırpmadan darbeci generali alnından vurdu.
Ordumuzda Nice Halisdemir’ler Yetişir inşallah.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın