FAHRETTİN KOCA 2019 SAĞLIKÇI ALIMI AÇIKLAMASI

2018 yılında büyük sağlıkçı alımlarının olması 2019’daki seçimden dolayı gene yüksek sağlıkçı alımı olacağınnı öngörmüştü.Her sene Ocak-Şubat gibi alınacak sağlıkçı sayısı açıklanıp Mart-Nisan gibi tercihler ve atamalar olurdu.2019 yılında alınacak sağlıkçı ile ilgili hiçbir bilgi yoktu.Bakan alımın olacağını söylüyordu ama ne alınacak sayıyı ne de alımın ne zaman olacağına değinmiyordu.Ümidi kesen sağlıkçılar bakanın dünkü konuşmasından sonra tekrar ümitleri yeşerdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünkü konuşmasında yeni şehir hastanelerinin açıldığını ve açılmaya devam ettiğini,şehir hastaneleri açıldıkça personel alacağını ve önümüzdeki aylarda bu çerçevede alım yapacağını dile getirdi.
Açıklamasında şu ifadelere yer  verdi:
“Hemşire, ebelik ve yardımcı personel ile ilgili, biz her gün yeni hastaneler açıyoruz. Bu açılan hastaneler nedeniyle bizim önümüzdeki aylar, ihtiyaçlarımız zaten söz konusu olacak. Sadece Bilkent’te çalışacak kişi sayısı 12 bin olacak. Bunun 7 bini sağlık personeli. Şu an 4 bin kişi çalışıyor. Önümüzdeki ayda bununla ilgili bir planlama yapılıyor. İlanlar bu çerçevede yapılmış olacak.”


Sağlık Bakanı açıklamasında yeni şehir hastaneleri açılacak ve açıldıkça alım ihtiyacımız doğacak.Yalnızca Bilkent hastanesinde 12 bin çalışanın olacağını söylemekte.
-Alımlar önümüzdeki aylarda olacak
Sağlık Bakanı’nın bu açıklaması 2019’da bütçe kötü atama olmayacak diyen atama bekleyen sağlıkçıların gönlünü ferahlattı.Bakan alımın olacağını ve önümüzdeki aylarda planlama yapacağını söylemektedir.

-Alım Ne zaman olur?
Bu yıl mezun olunacak adayları bekleyip haziran’da bir alım olması muhtemeldir ya da direk nisan sonu mayıs ortası gibi tarihlerde de alım olabilir.

Bakanın bu açıklaması en azından atama bekleyen sağlıkçıların akıllarındaki soru işaretlerini bir nebzede olsa giderdi.Bundan sonra sayıyı beklemek ve en yüksek alınabilecek sağlıkçı sayısı için uğraşmaları gerekmekte.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın